fallback

Жозеп Борел: Човешките права трябва да останат в центъра на борбата с пандемията

Коронавирусът и причинените от него социално-икономически последици задълбочават неравенствата, предупреждава външният министър на ЕС

18:19 | 05.05.20 г. 8
Автор - снимка
Създател

Пандемията от новия коронавирус оказва въздействие върху всяка държава и регион по света и върху всеки аспект от човешкия живот. Тя напомня колко силна е връзката между хората, посочва върховният представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел в декларация от името на Европейския съюз (ЕС) относно правата на човека по време на пандемията.

Декларацията е разпространена до медиите от пресслужбата на Съвета на ЕС.

“Никой няма да е в безопасност в която и да е държава, докато пандемията бушува в различни части на света”, казва Борел, като добавя: „Зачитането на всички права на човека трябва да остане в центъра на борбата срещу пандемията и на подкрепата за възстановяването в световен мащаб“.

По неговите думи пандемията и нейните социално-икономически последици оказват непропорционално въздействие върху правата на жените, децата и възрастните хора, както и върху всички хора в уязвимо положение, включително бежанци, мигранти, вътрешно разселени лица, и задълбочават вече съществуващите неравенства.

„Ответните мерки следва да отчитат нуждите на хората, които са изложени в най-голяма степен на риск от маргинализация, стигматизация, ксенофобия и расизъм и други форми на дискриминация. Предотвратяването на всички форми на сексуално и основано на пола насилие и защитата срещу тях, включително чрез подходящ механизъм за правна защита, както и непрекъснатият достъп до всички основни здравни услуги, са от особено значение по време на изолация“, подчертава Борел. 

Всички ответни мерки и действия следва да бъдат приобщаващи и съобразени с равенството между половете и да гарантират пълноценното и ефективно участие на жените в процесите на вземане на решения и във всички етапи на реагирането и възстановяването. Сериозното въздействие на кризата върху икономическите и социалните права също трябва да се разгледа, изтъква върховният представител на ЕС за външната политика.

Според него ЕС потвърждава отново необходимостта да се обърне специално внимание на нарастващото въздействие на пандемията върху всички права на човека, демокрацията и принципите на правовата държава.

„При извънредни обстоятелства международното право в областта на правата на човека позволява на държавите да ограничат някои права на човека, при условие че мерките са необходими, пропорционални, временни по характер и недискриминационни“, коментира Борел.

Пандемията от коронавирус не следва да се използва като претекст за ограничаване на демократичното и гражданското пространство, зачитането на принципите на правовата държава и на международните ангажименти, нито за ограничаване на свободата на изразяване, свободата на печата и достъпа до информация онлайн и офлайн. Мерките не следва да се използват за ограничаване на работата на защитниците на правата на човека, журналистите, работещите в медиите и организациите на гражданското общество. Цифровите технологии, които имат потенциала да спомогнат за ограничаване на пандемията, следва да се използват при пълно зачитане на правата на човека, включително правото на неприкосновеност на личния живот, изтъква Борел.

„За да се защити правото на всеки човек на най-високия достижим стандарт на здраве, е необходим достъп до надеждна информация. Хората трябва да имат правото на защита на собственото си здраве и здравето на другите. Заблуждаващата или невярна информация може да застраши човешкия живот. Ето защо е от съществено значение решително да се противодейства на дезинформацията с прозрачна, навременна и основана на факти комуникация и по този начин да се укрепва устойчивостта на обществата“, посочва външният министър на ЕС.

Той подчерта, че ЕС отчита, че ролята на гражданското общество и на защитниците на правата на човека е по-важна от всякога за насърчаване на солидарността, подкрепа на най-нуждаещите се и защита на правата на човека, основните свободи и демократичното пространство, както и за насърчаване на отчетността.

„Време е за солидарност и глобално сътрудничество чрез многостранни усилия. Европейският съюз потвърждава отново ангажимента си да даде своя принос за намирането на глобален отговор на пандемиите. Европейският съюз ще насърчава координацията във всички съответни многостранни форуми, включително работата с ООН, СЗО, Съвета на Европа, ОССЕ и други регионални организации. От особено значение са и мерките, предприети на национално равнище“, изтъква Борел.

ЕС подкрепя важната роля на системата на ООН за мобилизиране и координиране на глобалния отговор на пандемията, като правата на човека са изведени на преден план. Твърдо подкрепяме призива на генералния секретар на ООН за незабавно глобално примирие и призива за прекратяване на основаното на пола насилие, както и работата на върховния комисар по правата на човека и неговата служба, добавя още върховният председател по външната политика на блока.

Блокът „припомня, че всички права на човека са всеобщи, неделими, взаимозависими и взаимосвързани“. Това не може да бъде забравено в настоящия момент на световна криза. Поемаме ангажимент да гарантираме, че нашият отговор поддържа достойнството и човешките права на всички без никаква дискриминация и призоваваме всички правителства по света да направят същото. Никой не бива да бъде забравян и никое човешко право не трябва да бъде пренебрегвано, заключава Жозеп Борел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:53 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още